Knjižica Blazno resno o HPV v podporo staršem pri odločanju o cepljenju

Ljubljanski onkološki inštitut je na tradicionalni novinarski konferenci ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Knjižica Blazno resno o HPV v podporo staršem pri odločanju o cepljenju

Zveza slovenskih društev za boj proti raku je namreč letos k sodelovanju pri ozaveščanju o hudih posledicah, ki jih lahko povzroči okužba s humanim papilomavirusom (HPV), povabila priznano mladinsko pisateljico Deso Muck. V sodelovanju s strokovnjaki je nastala poučna publikacija, s katero avtorica na svoj hudomušen in svojevrsten način nagovori predvsem starše, ki morajo ob začetku šolskega leta sprejeti odločitev glede cepljenja proti HPV v šestem razredu osnovne šole.

"Doletela me je velika čast, da smem sodelovati v tako pomembnem projektu, kot je vzpodbujanje staršev k razmisleku o cepljenju otrok proti posledicam virusa HPV. Zame je privilegij, kadar lahko kakorkoli prispevam k napredku javnega zdravja in ozaveščanju," je ob predstavitvi brošure izpostavila Muck. Glede na strokovne podatke, ki so ji bili na voljo, in glede na vse, kar se je s tem cepljenjem v preteklosti dokazano že doseglo, zdaj tudi sama verjame, da se na tem področju lahko stori ogromno in zmanjša zbolevanje za rakom pri ženskah in moških.

"Če imate kakršnekoli dvome o upravičenosti cepljenja, se prej zares dobro poučite, preden boste cepivu rekli ne in ogrozili zdravje svojih otrok v prihodnosti," svetuje avtorica.

Strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Irena Oblak je opozorila, da so v šolskem letu 2021/22 v Sloveniji zabeležili najnižjo precepljenost deklet od uvedbe programa cepljenja proti HPV v Sloveniji. "To skrb zbujajoče dejstvo nas opominja, kako nujno je stalno ozaveščanje o pomenu cepljenja proti HPV, za dosego visoke precepljenosti pa je ključno sodelovanje šolskih zdravnikov, pediatrov in ostalih zdravnikov skupaj s starši, mladostniki in učitelji," je dejala. Po njenih besedah slovenska onkološka stroka podpira cepljenje proti HPV, saj se s tem preprečuje nastanek številnih rakov, ki so povezani s to okužbo.

Predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku in vodja državnega programa Zora Urška Ivanuš je med drugim izrazila željo, da jim po pandemskem padcu s skupnimi močmi ponovno uspe skok za vsaj 10-odstotnih točk v precepljenosti proti HPV. S tem bo letošnja generacija šestošolk in šestošolcev ponovno bolje zaščitena proti zelo raznolikim in tudi zelo hudim boleznim, ki jih povzročajo okužbe s HPV, je pojasnila.

Predstavitve so se udeležili tudi številni strokovnjaki z različnih področij, ki se pri svojem vsakodnevnem delu srečujejo s posledicami okužbe s HPV. Opozorili so, da je cepljenje proti HPV ključno za odpravo rakov, ki jih te okužbe povzročajo. Predstojnik klinike za otorinolaringologijo ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Robert Šifrer je tako osvetlil povezavo med okužbami s HPV in rakom ustne votline in žrela, za katerim zboli okrog 120 bolnikov na leto.

Urška Kogovšek s kliničnega oddelka za abdominalno kirurgijo UKC je pozvala starše, da naj otroke cepijo proti HPV, če jih želijo zaščititi pred raki materničnega vratu, ustne votline in žrela, vagine in vulve, penisa in zadnjika. "Rak zadnjika lahko skoraj v 90 odstotkih preprečimo le s pravočasnim, učinkovitim cepljenjem," je bila jasna.

Novost v tem šolskem letu pa je cepljenje proti HPV v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja za dve dodatni generaciji fantov na sistematskem pregledu v 1. in 3. letniku srednje šole; prav tako se lahko brezplačno cepijo tudi zamudnice in zamudniki. Cepljenje sicer izvajajo v starosti okrog 12 let.

Publikacija Blazno resno o HPV je objavljena na spletni strani: https://www.blaznoresno.si/

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.