Kaj je izredna naturalizacija?
Zakon o državljanstvu v tretjem členu omogoča pridobitev državljanstva z naturalizacijo, to je na podlagi prošnje. V svojem 13. členu pa govori tudi o izjemah, t. i. izredni naturalizaciji, ko državljanstvo lahko pridobi polnoletna oseba, če to koristi državi zaradi znanstvenih, gospodarskih, kulturnih, nacionalnih ali podobnih razlogov.
Pristojni organ lahko osebo, ki prosi za naturalizacijo, po prostem preudarku sprejme v državljanstvo, če je to v skladu z nacionalnim interesom. Pri tem zakon določa deset pogojev, od tega, da je oseba polnoletna, da ima odpust iz dosedanjega državljanstva, da živi v Sloveniji deset let in podobno.
Pri izjemah iz 13. člena zakona pa je pogojev manj. Če država ugotovi "izjemen prispevek osebe k razvoju Slovenije in k povečanju mednarodnega ugleda oziroma prepoznavnosti Slovenije", ji ni treba izpolnjevati niti pogoja o neprekinjenem bivanju v Sloveniji. Takšna izjema velja tudi za zamejske Slovence, zdomce in izseljence, ki uveljavljajo korist države iz nacionalnih razlogov.
Obstoj takih razlogov na podlagi mnenja pristojnega resornega organa predhodno ugotovi vlada.
Znani so predvsem primeri državljanstva z naturalizacijo pri športnikih. Nazadnje ga je dobil košarkar Anthony Randolph.