Prva znanstvena monografija o študentskem delu v Sloveniji
Študentsko delo v Sloveniji je v začetku leta 2025 dočakalo prvo znanstveno analizo, ki ponuja celovit vpogled v njegov pomen na trgu dela. Profesorji in strokovnjaki iz različnih področij so v znanstveni monografiji Vloga študentskega dela na trgu dela v Sloveniji: pravna, ekonomska in kadrovska analiza predstavili obsežne raziskave in ključne ugotovitve o vplivu študentskega dela na mlade in delodajalce.
Analiza kaže, da obseg študentskega dela v Sloveniji upada. Leta 2008 je bilo v študentsko delo vključenih 75 % študentov, danes pa jih je le še 61,7 %. Prav tako se je zmanjšalo povprečno število opravljenih delovnih ur, in sicer s 45,5 na 36,1 ure na mesec. Zakonodajno področje študentskega dela je urejeno v okviru več predpisov, kjer poleg Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) nanj vplivajo še šolska, davčna in druga zakonodaja.
Študentsko delo ima pomembno vlogo pri razvoju mehkih veščin, kot so timsko delo, prilagodljivost, komunikacijske sposobnosti in odnos do strank. Raziskave kažejo, da te kompetence pridobivajo tako pri preprostih kot pri strokovnih delih, kar pomeni, da strokovnost dela ni nujno povezana z njegovo koristnostjo pri prvi zaposlitvi. Nekatera dela, kot so gostinstvo, zdravstvena nega, delo z otroki, promocija in informiranje, izstopajo po nadpovprečnem razvoju veščin, ki kasneje pripomorejo k boljši zaposljivosti mladih.
Poleg tega študentsko delo omogoča finančno neodvisnost in lažje pokrivanje življenjskih stroškov. V širšem družbenem kontekstu pa prispeva k zmanjšanju pritiska na trgu dela in pomembno prispeva v javne blagajne. Študenti in dijaki povprečno delajo 2,5 meseca na leto, pri tem pa pridobijo tudi enako dolgo pokojninsko dobo. Manj kot odstotek mladih opravi študentsko delo v obsegu, primerljivem redni zaposlitvi, dobra tretjina pa pridobi manj kot en mesec pokojninske dobe. Povprečen letni zaslužek znaša 2.956 evrov neto oziroma 246 evrov neto na mesec.
Raziskava je pokazala tudi, da se 62 % mladih po koncu študija zaposli pri enem od delodajalcev, kjer so prej opravljali študentsko delo, kar potrjuje njegovo vlogo kot mostu do redne zaposlitve. Kar 90,3 % mladih se po zaključku študija brez večjih težav takoj vključi na trg dela.
Ta znanstvena monografija ponuja pomemben vpogled v stanje in vlogo študentskega dela v Sloveniji ter osvetljuje, kako se tovrstno delo odraža na poklicni poti mladih.