V Baslu so izmerili 38 stopinj Celzija, kar je nov junijski rekord v Švici. Dosedanji rekord iz leta 1947 je znašal 36,9 stopinje Celzija.
Rekord je padel tudi v Belgiji, kjer se je v Bruslju temperatura povzpela na 34,6 stopinje Celzija in presegla dosedanjo najvišjo junijsko vrednost iz leta 1976. Meteorologi opozarjajo, da bi lahko v prihodnjih dneh ponekod izmerili tudi do 40 stopinj Celzija. Za dve vzhodni belgijski pokrajini so za petek izdali rdeče opozorilo zaradi vročine.
Prvič doslej je rdeče opozorilo zaradi vročine izdano tudi na Nizozemskem, kjer prav tako pričakujejo temperature do 40 stopinj Celzija. Najvišja opozorila veljajo tudi v Franciji, Španiji, Nemčiji in Združenem kraljestvu.
Po ocenah bo danes več kot 100 milijonov prebivalcev Evrope izpostavljenih temperaturam nad 35 stopinj Celzija. Nad 30 stopinjami Celzija pa naj bi temperature občutilo več kot 380 milijonov ljudi oziroma skoraj dve tretjini evropskega prebivalstva brez Turčije.
Najhuje je prizadeta Francija. Rdeče opozorilo zaradi vročine so razširili na 72 departmajev, hkrati pa so izdali opozorila pred hudimi nevihtami. V državi naj bi temperature nad 35 stopinj Celzija dosegle več kot 50 milijonov ljudi.
Pariški župan Emmanuel Gregoire je opozoril na povečano umrljivost zaradi vročine v francoski prestolnici. V pariškem predmestju je danes umrl tudi triletni deček, ki je ostal ujet v zaklenjenem avtomobilu. To je že tretji tak primer v Franciji v tem tednu.
Zaradi visokih temperatur je francosko elektroenergetsko podjetje EDF začasno ustavilo delovanje treh jedrskih reaktorjev. Ogrete reke namreč ne omogočajo običajnega hlajenja, ne da bi pri tem presegli okoljske omejitve.
Posledice vročine občuti tudi Španija. Tamkajšnji inštitut za javno zdravje ocenjuje, da je med nedeljo in sredo z vročinskim valom mogoče povezati najmanj 212 smrtnih primerov.
Visoke temperature vztrajajo tudi v Belgiji, Luksemburgu, Nemčiji, na Nizozemskem, Poljskem, Madžarskem, Češkem, Hrvaškem in v Združenem kraljestvu.
Pri Združenih narodih opozarjajo, da se bodo vročinski valovi zaradi nadaljnjega izpusta toplogrednih plinov še stopnjevali. Po njihovih navedbah so vse pogostejši in izrazitejši vročinski dogodki ena od posledic onesnaževanja z uporabo fosilnih goriv.
