Na Dunaju bodo javne objekte gradili tudi z recikliranim betonom
Na Dunaju bodo pri novem projektu za gradnjo javne zgradbe prvič uporabili reciklirani beton, s čimer želijo zmanjšati količino gradbenih odpadkov, reciklirani beton pa ima v primerjavi z običajnim tudi številne druge prednosti za okolje. Kakovost takšnega betona bodo pozorno spremljali.
Kot so ta teden sporočili iz predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani, je dunajski urad za ravnanje z odpadki, čiščenje javnih površin in vozni park, ki je znan po svojih prizadevanjih za okolju čim bolj prijazno obratovanje, v začetku avgusta začel gradnjo nove stavbe, v kateri bo prostora za 250 zaposlenih.
Gradili jo bodo z recikliranim betonom, nova stavba pa bo poleg tega opremljena z ozelenjeno fasado, sončnimi celicami, ekološko oskrbo s toploto in polnilnicami za električna vozila. Dela naj bi zaključili prihodnje leto.
"Glede na to, da gre za prvi tovrstni objekt mesta Dunaj, bodo kakovost materiala pozorno preverjali tako v laboratoriju kot tudi na dokončani konstrukciji. Rezultati teh testov bodo koristni za prihodnjo uporabo recikliranega betona," so poudarili.
Mesto Dunaj želi na prihodnjih razpisih spodbujati uporabo tovrstnega gradbenega materiala, saj povečano povpraševanje po recikliranem betonu vodi do povečanja ponudbe na trgu, je ob tem dejal deželni minister za okolje Jürgen Czernohorszky.
Kot so dodali na predstavništvu Dunaja v Ljubljani, pri rušenju zgradb vsako leto nastane velika količina gradbenih odpadkov, ki se deloma lahko reciklirajo, večina pa konča na odlagališčih. "Z ustrezno obdelavo materialov lahko pridobimo reciklirani granulat za proizvodnjo recikliranega betona, ki se lahko pri gradnji znova uporabi. Tako smo lahko bolj gospodarni z viri, prihranimo primarne surovine, skrajšamo transportne poti in zmanjšamo količino izpustov," so poudarili.