Google se sooča s pritiskom prodaje Chroma zaradi protimonopolnih očitkov

Ameriško ministrstvo za pravosodje je pozvalo zveznega sodnika, naj od Googlovega matičnega podjetja Alphabet Inc zahteva prodajo brskalnika Chrome. Ta zahteva sledi sodbi iz avgusta, ki je ugotovila, da je Google nezakonito monopoliziral trg spletnega iskanja in s tem omejeval konkurenco ter škodoval uporabnikom in oglaševalcem.

Google se sooča s pritiskom prodaje Chroma zaradi protimonopolnih očitkov

Obtožbe proti Googlu temeljijo na izkoriščanju prevladujočega položaja na trgu iskanja za krepitev lastnih izdelkov, kot sta Chrome in operacijski sistem Android, ter izrivanju konkurence. Posebej sporna je praksa sklenjenih pogodb s proizvajalci naprav, ki vključujejo zahtevo po prednamestitvi Googlovih aplikacij.

Ministrstvo in več zveznih držav je predlagalo tudi dodatne ukrepe, kot so regulacija licenciranja podatkov in večji nadzor nad umetno inteligenco. Ti ukrepi bi lahko bistveno spremenili način Googlovega poslovanja, zlasti na področju razvoja AI tehnologij, vključno z njihovim ključnim izdelkom Gemini.

Google se je odzval z ostrimi kritikami, saj trdi, da bi predlagani ukrepi omejili inovacije, povečali stroške za uporabnike in otežili delo razvijalcem. V podjetju menijo, da bi takšne omejitve negativno vplivale na uporabniško izkušnjo in razvoj tehnoloških rešitev.

Primer predstavlja enega največjih protimonopolnih izzivov v ZDA v zadnjih dveh desetletjih, odkar je Washington neuspešno poskušal razbiti Microsoft. Razplet te tožbe bi lahko pomembno vplival na regulacijo velikih tehnoloških podjetij in postavil precedens za prihodnje postopke.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.